Jak działa czarna herbata?

Jak działa czarna herbata?

Czarna herbata otrzymywana jest w wyniku czterech procesów, a mianowicie więdnięcia, skręcania, fermentacji oraz suszenia. Uprawia się ją głównie w Chinach, Indiach, a także w Afryce. Charakteryzuje się ciemno lub jasnoczerwonym naparem, który posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości.

Jak działa czarna herbata?

Czarna herbata parzona do ok. 3 minut działa pobudzająco, gdyż zawiera dużo teiny. Teina jest odpowiednikiem występującej w kawie kofeiny, przez co posiada właściwości pobudzające oraz wzmacniające koncentrację. Natomiast parzenie czarnej herbaty powyżej 3 minut działa uspokajająco ze względu na tanine. Tanina to garbnik, który wiąże i osłabia działanie teiny, dzięki czemu napar zyskuje uspokajające właściwości.

Picie gorzkiej czarnej herbaty hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym, a tym samym pobudza go do wydzielania soków trawiennych. Zawarta w czarnej herbacie teanina wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się chorób serca, a także poprawiając krążenie. Ponadto stymuluje procesy mózgowe, dzięki czemu umożliwia koncentrację, a do tego relaksuje i uspokaja.

Flawonoidy znajdujące się w herbacie posiadają właściwości antyoksydacyjne i mają zdolność do wiązania metali, dzięki czemu chronią organizm przed działaniem szkodliwych dla zdrowia i urody wolnych rodników. Oprócz tego pomagają przeciwdziałać zakrzepom krwi, a także wzmacniają naczynia krwionośne. Fluor zawarty w czarnej herbacie ochrania zęby przed powstawaniem próchnicy oraz warunkuje odpowiednią mineralizację kości oraz zębów. Warto również wiedzieć, iż czarna herbata zawiera sporo garbników, co może wpływać na zmniejszenie wchłaniania się mikroelementów oraz witamin do organizmu. Garbniki wydzielają się w trakcie długiego parzenia czarnej herbaty i przyjmowane w małych ilościach zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka. Należy jednak mieć świadomość, iż długie parzenie powoduje, iż herbata staje się gorzka oraz traci swój smak i aromat, a ponadto może powodować zgagę. Z tego właśnie względu najlepiej jest zaparzać czarną herbatę jak najkrócej, aby cieszyć się jej smakiem oraz właściwościami.

Jak działa czarna herbata w kosmetyce?

Czarna herbata bardzo często dodawana jest do kosmetyków, ponieważ zawarte w niej mikroelementy oraz witaminy korzystnie wpływają na wygląd skóry, co potwierdzają fachowcy z kliniki Vesuna oferującej między innymi takie zabiegi jak aquafilling. Wyciąg z czarnej herbaty pomaga przede wszystkim w walce ze zmarszczkami, potrafi zahamować przetłuszczanie się skóry i powstawanie wyprysków a do tego pomaga zwalczać łupież. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejsza podrażnienia oraz zaczerwienienia np. skóry wokół powiek.