Odszkodowanie z powodu smogu

W ostatnim czasie regularnie mówi się o smogu, o jego wpływie dla naszego zdrowia, co parę godzin pojawiają się informacje w portalach w tym temacie. Teoretycznie nie jesteśmy bezbronni, mamy sposobność np.: oskarżyć gminę za pobrudzony budynek, zwłaszcza jego uszkodzoną fasadę. Co ciekawe, mamy możliwość także wymagać spłaty opłaty klimatycznej, co potwierdza przyjazny darmowy doradca prawny.

Jednakowoż w priorytetowej kwestii jaką jest ludzie zdrowie, apel do sądu będzie niemożliwy z bardzo prostej przyczyny – szczególnie niełatwo jest udokumentować, że zanieczyszczone powietrze miało niedobry wpływ na zdrowie, że powodem konkretnej dolegliwości jest smog. Taką chorobę miały szansę sprowokować pozostałe bodźce, chociażby takie jak palenie fajek, niepoprawna dieta, zły styl życia. W efekcie tego też takie pisma nie przemawiają do sądów, od strony dowodowej jest to szczerze mówiąc nierealne. Rzecz tą ma prawo poprawić tylko ewolucja norm prawnych, a powszechnie każdy rozumie kraj z problemem smogu po dziś dzień nie potrafi sobie poradzić.

Mamy prawo jeszcze spróbować domagać się zabezpieczenia dóbr osobistych takich jak ewentualność siedzenia na dworze i wykonywania ćwiczeń, regularny trening biegających często jest nie do pomyślenia z uwagi na złą jakość powietrza. W tego typu sprawie dochodzenie całkiem sporej kwoty odszkodowania jest prawidłowym odruchem.

Wydaje się, że po jednym pozytywnym rozpatrzeniu rozprawy przez sąd dotyczącej odszkodowania za smog rzuci się cała masa spraw tego typu.