Pranie – poznaj porady, jak robić je dobrze

pralnia

Pranie wprawdzie zdaje się być czynnością okropnie łatwą, wielu z nas może sprawić niezły problem. Innowacyjne pralki mają programy wyjaśnione w bardzo przyjazny sposób, jednak, co jeżeli nasza pralka nie ma takich ułatwień? Oto kilka porad, jakie opłaci się wziąć pod uwagę!

1. Posortowanie odzieży

Ważne, by nie wrzucać wszystkich ubrań jednocześnie do pralki. Sortujemy pranie po barwach oraz tkaninach, z jakich są zrobione. Jeśli chodzi o kolory to pranie trzeba posortować na jasne, ciemne jak też wielokolorowe. Należyta selekcja barw umożliwi uniknięcie zafarbowania ciuchów. Nie wszystkie materiały lubi taką samą temperaturę. Najlepiej czytać metki, jaka temperatura prania jest zalecana przez wytwórcę. W różnej temperaturze będziemy prali ubrania jeansowe, len czy akryl.

2. Czytaj metki!

Jak już wcześniej pisaliśmy dobrze jest spojrzeć na informacje odnośnie prania umieszczone na metkach. Dzięki nim dowiemy się nie wyłącznie, jaka jest białe pranie odpowiednia temperatura prania, jednak także czy w ogóle powinniśmy prać oraz prasować.

3. Temperatura wody

Istotny jest wybór dobrej temperatury. Lekkie materiały pierzemy w małych temperaturach. Ciężkie plamy w wysokich. Także czarne pranie należy prać w niskich temperaturach, przez co nie stracą tak szybko swego koloru.

4. Wybór substancji do prania

Czarne, jasne czy kolorowe? W zależności od tego, jakie robisz pranie, dobierz stosowny środek. Dostępnych jest wiele opcji – proszki, kapsułki a także płyny. Nie zapomnij, żeby detergent był dobrany do koloru prania! Komplementarnie należy także użyć płynu do płukania, jaki nada ubraniom intensywny zapach. Możesz także dodać do pralki specjalistyczne chusteczki, jakie mają za zadanie wychwytywać pigmenty, jakie w razie czego mogły by ufarbować pozostałe pranie.

5. Uruchamiamy pralkę

Posortowane ciuchy należy umieścić w bębnie pralki, uzupełnić detergenty do prania, wyselekcjonować najlepszy program, zamknąć drzwi od pralki i ją włączyć. Prawda, że bardzo proste?